2013. október 23., szerda

Fontos-e hogy legyen példaképünk?

Az idei tanév első blogbejegyzésében a példaképek fontosságát szeretném szemléltetni, ami úgy gondolom, hogy a mai világban egy "elfeledett" dolog.
Miért is fontos hogy legyen példaképünk? Ki legyen ez a teremtmény? Vajon miért nem azt írtam hogy ember?
Nos, Én azt gondolom, hogy egy példaképnek nem feltétlen egy emberi lénynek kell lennie ugyanis gyerekként sokkal inkább szeretnénk hasonlítani Superman-ra vagy Batman-ra mint egy úgymond "átlagos" emberre. Aztán természetesen ez az elképzelés egy idő után megváltozik, és egy valós embert kezdünk el csodálni, ami sok esetben egy családtag, egy hozzánk közel álló személy. Aztán vannak olyanok is akik nem családtagokat, közeli ismerősöket tekintenek példaképüknek, hanem egy tőlük távolabb álló személyt. Ezt a kategóriát 2 csoportra bontanám. Az első csoportba tartoznak azok akik egy sztárt, egy híres embert csodálnak, a másodikba pedig akik egy olyasvalakit tartanak példaszerűnek aki a környezetükben dolgozik, tevékenykedik, nem régóta ismerik, de érzik hogy olyanná szeretnének válni mint ő.
Azonban nem szabad átesni a ló túloldalára, mert például vannak olyanok akik a testrészeiket is átszabatják csak azért hogy hasonlítsanak a szóban forgó emberre. Szerintem ez már egy "kicsit" sok és ezt már nem tartom normálisnak.
Ha röviden és tömören kéne megfogalmazni hogy mit jelent ez a példaképes dolog akkor így írnám le:
Mintául választott személy, akiben különösen értékes, számunkra vonzó tulajdonságokat érzünk meg, vagy ismerünk fel.Miért fontos hogy legyen egy ilyen ember az életünkben?
Azért, mert ez erőt és lendületet adhat ha valamiféle akadályt kell leküzdenünk. Azonban vigyázni kell, mert ha esetleg ez az illető, akit mi nagyon csodálunk valami olyasmit tesz ami számunkra bántó, vagy nagyon rosszul esik, nem szabad az ilyet komolyan venni, mert rossz hatással lehet életünkre. Példa: Tételezzük fel hogy én egy márkát nagyon szeretek. Legyen ez a kedvenc márka a Nike, és egyik nap azt látom a tv-ben hogy egy nekem nagyon szimpatikus színész/énekes/híres ember aki a példaképem, kijelenti hogy ez a gyártó finoman szólva ódivatú. Ilyenektől nem kell megzuhanni, élni kell tovább az életet és figyelmen kívül hagyni, hogy ki mit mond.
Bejegyzésemet egy egyszerű kérdéssel zárnám:

Neked van példaképed?

1 megjegyzés:

  1. Nagyjából egyetértek Dominik gondolataival ebben a bejegyzésben.
    Szerintem is alapvetően jó dolog ha az embernek van példaképe, de nagyon fontos megfelelően megválasztani, hogy ki érdemes erre a szerepre, és hogy mikor is kellene példaképünket követni.
    Szerintem a legfontosabb az, hogy legyenek saját, önálló céljaink, amit egyes esetekben példaképünk követésével érhetünk el. Fontos, hogy ne példaképünk alakítsa céljainkat, hanem csak az elérésében segítsen.
    Ezért fontos, hogy józan ésszel tudjunk ilyen helyzetekben dönteni, mert a túlzott "rajongás" példaképünk iránt káros is lehet.
    Összességében szerintem hasznos lehet ha van példaképünk, de nagyon fontos, hogy tudjuk milyen esetekben érdemes követni választott személyünket.

    VálaszTörlés