2013. március 31., vasárnap

Egybeírás? Különírás? Egyáltalán: mennyire fontos a helyesírás?

Ezen a témán már egy párszor elgondolkoztam, és nem csak a nyelvtan dolgozatok írása alatt (mikor is azt gondoljuk hogy ez az egész "hüjeség" meg minek "ijeneket" tanulni), hanem sok helyesírást igénylő dokumentumnál is pl.: hivatalos papírok vagy akár egy esetleges buli meghívóján, amin tegyük hozzá nem túlzottan mutatna jól egy felcserélt "ly" vagy egy felettéb hosszú szó, amit valójában külön kell írni. Visszataszító lehet, a buli értékét rontja. Kétszer meggondolnám hogy elmegyek-e.
De térjünk vissza az egybeírásra illetve társára a különírásra. Azt gondolom, hogy nem nehéz dolog megtanulni, csak az a probléma ezzel, hogyha egy gyerek megtanulja, nem használja  azt.
Miért van ez így?
Azért, mert életünkbe "szerencsére" beköltözött a Facebook, így már szinte oda se figyelünk a helyesírásra, és ahol tudunk rövidítünk, így született a szleng, a lustaság nyelve.
Hogyan lehet ezen javítani?
Nagyon egyszerű, törvénybe kéne foglalni azt, hogy egy héten legyen legalább 3 nyelvtan. Biztos vagyok benne hogy ez megoldaná a mostani helyzetet, és nem beszélnénk olyan csúnyán a magyart, ami bár egy nehéz, de annál inkább gyönyörű nyelv. Én amikor használom a Facebook-on a chat-et, akkor törekszem a helyesírásra, az írásjeleket és a nagybetűket is beleértve.