Válni vagy nem válni?
Második bejegyzésemet egy olyan témáról írom, ami azt gondolom hogy nagyon sok embert érint. Ez a 25 sor a válásokról fog szólni.Természetesen minden válást egy házasságkötés előz meg amit az emberek általában szerelemből ritkábban érdekből kötnek meg. Aztán egy idő után megromlik a kapcsolatuk, amit nem azzal korrigálnak hogy megpróbálják megbeszélni problémát, hanem egyből mennek az ügyvédhez hogy el akarnak válni. Anno 20-30-40-50 éve nem volt ilyen hogy válás, még akkor sem ha a férj iszákos volt és verte a feleségét. Sajnos az elmúlt 10 évben a válások száma megnövekedett, ami azt jelenti hogy évről évre 25000 házaspár bontja fel az örökkévalóságig kötött szerződést, és ez a szám egyre csak nő. Szerencsére Európában nem hazánkban a legrosszabb a helyzet, hanem Belgiumban, ahol a házasságok háromnegyede végződik válással. Én nem azt mondom hogy ne váljanak el ha nem boldogok, hanem azt hogy nem kell elhamarkodni a házasságkötést, ugyanis akkor azt hiszik hogy egymásnak lettek teremtve, aztán kiderül hogy mégsem. 4-5-6 év együttélés alatt meg lehet ismerni a másik fél majdnem minden oldalát ha nem is az összeset. Sajnos van már ilyen szempontból tapasztalatom, nem is kevés és azt kell hogy mondjam hogy a válások nagy részét egy 3. fél okozza. Megintcsak nagy részt tesz ki az alkoholizmusból eredő problémák, amiknek szintén válás a vége. Hogy ne legyen annyira "szomorú" a bejegyzésem, szeretnék egy pár érdekes adatot megemlíteni:
A válóperek 71%-át a feleségek kezdeményezik. (kiderül ki az erősebb nem?)
A két legfőbb válóok a megcsalás, félrelépés, hűtlenség, illetve az alkoholizmusból eredő problémák.(mint már említettem)
Ma minden tizedik felnőtt ember elvált a házastársától. (sajnálatos adat)
Viszont amin nagyon meglepődtem, az az, hogy korábban 10-14 év után döntöttek válás mellett. A rendszerváltás óta ez kitolódott 20 évre.
Bejegyzésem végén egy mítoszt szeretnék lerombolni, miszerint a házasságok nagy része a 7. évben megy tönkre. Ez egyáltalán nem igaz, ugyanis a számadatok szerint nincs így: a statisztikák szerint a hét éve házasok egyáltalán nem szakítanak kiugró számban.
Érdekes volt maga a bejegyzés, de több volt a statisztikai adat és a különböző információ, mint a saját vélemény.
VálaszTörlésSzerintem is nagyon sokan elsietik a házasságkötést. Nem gondolják át az emberek, hogy mibe is vágnak bele. Nem olyan egyszerű dolog leélni egy olyan emberrel az életünk hátralevő részét, akivel nem értjük meg egymást vagy nem jövünk ki jól. Ezeknek a rossz párválasztásoknak és a korai, a párunk tényleges megismerése előtti házasságoknak az eredménye a válás. Több időt kéne az ismerkedéssel, együtt lakással töltenie mindenkinek mielőtt belevágnak egy ilyen dologba.
Érzékeny témához nyúlt Dominik. Sajnos az én közvetlen környezetemben is előfordult egy-két eset, de egyet kiemelnék közülük, ami jól végződött. A féltestvérem (apai ágon) házassága után rövidesen kiderült, hogy újdonsült feleségének nem lehet gyermeke. Végül polgári úton elváltak, vallásilag pedig elindult a kérvény a pápához (ilyen indokkal lehetséges felbontani az esküt), és pár év eltelt. Új feleség, egy kislány is született, mikor aztán jött a hír, hogy a Vatikánban jóváhagyták a válást, és így keresztényként is egybekelhettek. Azóta született egy fiuk is.
VálaszTörlésMáskülönben egyetértek az íróval, főleg az elhamarkodottság témájában. Mint sok másban is, ilyen téren is érdemes tanulni mások hibájából. A szüleim is kb. 10 év együttélés után fogadtak hűséget, és valószínűleg én sem fogok az első nap oltár elé szaladni.
Magát a válást hosszú folyamat eredményének tartom. Az általam ismert esetek egyikében a rokonok sem támogatták azt a frigyet, amely később felbomlott, máskor szomorúbb volt az ok: a férj verte a feleséget. Ilyeneknek ki kellene derülnie egy hosszabb közös együtt töltött idő alatt, és ha nem akar változni az illető, jobb továbblépni. Elhamarkodni az esküt viszont semmiképp.
Sok okból lehetnek veszekedések egy kapcsolatban és a legtöbbet Dominik fel is sorolta. Az egyetlen amit én hiányolok, sőt mi több, a legfontosabbnak tartok az a mai anyagi helyzet. Nagyon sokan nem képesek fent tartani azt az életszínvonalat amit ők megfelelőnek tartanak, amiben boldogan tudnak élni és emiatt nagyon feszültek és idegesek lesznek. Mivel egy "működő" háztartást általában kettő ember tart fent, legtöbbször a másik felet okolják, mert ugye ők maguk, megtesznek mindent, ezért nem is lehetnek hibásak. Ez egy borzasztóan nagy melléfogás és szerintem ez tette tönkre a legtöbb kapcsolatot. Ahelyett hogy a másikat okolnák, azt akit egykor szerettek (jó esetben még mindig), a legtöbb esetben észre kéne venni, hogy nem benne van a hiba, hanem a világban. Ahelyett hogy küzdenének szerelmükkel, inkább fogjanak össze és biztassák egymást, ha még nem késő. Ettől függetlenül nagyon hasznosnak tartom a bejegyzést. Ha bár elég furcsának tartottam hogy a válások statisztikáját Dominik beleszőtte a fogalmazásába, sok érdekes információt tudtam meg.
VálaszTörlésNagyon érdekes cikk volt, sajnálatos hogy sokan tapasztalják meg ezt napjainkban. Az elsietett házasság oka általában a felelőtlen és "véletlen" gyerekvállalás - azaz a védekezés nélküli fiatalkori szex.... Vagy a felelőtlen fiatalkori hév, hogy direkt a szülők akarata ellen akarnak szaladni. De a sietségen kívül tényleg a nagyon hosszúra nyúlt kapcsolatokat a 3.fél zavarja meg, és ez a harmadik fél sajnos nem feltétlenül egy szerető, hanem a gyerek. Gondolunk bele, hogy makacs kamaszként néha tényleg megkeserítjük szüleink életét és egyeseknél ez nevelési vitákig fajulhat- ki mit enged meg a gyereknek. Pl az apuka elengedné bulizni az alkesz társasággal, mert tudja, hogy okos a gyereke, az anya viszont fél, hogy inni fog és a mentősök hozzák haza. Jogos vita, de a személyek vérmérsékletétől függően akár el is fajulhat. Válás oka lehet néha az egyszerűen kifakult kapcsolat- ebből jönnek a megcsalások is.
VálaszTörlésAmugy szépen fogalmaztad, jól volt felépítve, de tényleg kicsit sok az adat, kevés a vélemény.
"Anno 20-30-40-50 éve nem volt ilyen hogy válás, még akkor sem ha a férj iszákos volt és verte a feleségét." Abban azért nem lennék biztos, hogy ez jobb , mint egy válás. Ez számomra inkább csak azt mutatja, már ha tényleg igaz, hogy az emberek régen képmutatóbbak voltak, mint manapság. "4-5-6 év együttélés alatt meg lehet ismerni a másik fél majdnem minden oldalát" Meglehet, hogy éppen ez a probléma, ráunnak a másikra. Egyébként a dolgok alapból nem úgy működnek,hogy ha valakit el tudsz viselni, akkor már gyűrűt kell neki adni. De meglehet, hogy éppen ez itt a probléma. A házasság, úgy mint két ember együttélése, anyagi biztonságot jelent. Azonban biológiailag nem arra vagyunk programozva, hogy egyetlen partnerrel éljük le az életünket. Éppen ezért inkább talán az a meglepő, hogy ennyi házasság megmarad. Ha ezen az úton gondolkozunk tovább, akkor úgy tűnik, hogy a legjobb megoldás a nyitott házasság. De ez csak egy tökéletes érzelemmentes világban valósulhatna meg.
VálaszTörlésIgazából ezt egy olyan gyerek le sem tudja írni / el sem tudja mondani milyen érzés elvált szülőkkel élni. Filmekben látnak ilyet , de az teljesen más (tapasztalat). Szerintem az nem váló ok , hogy a pár egyik tagja alkoholista. Az ilyen dolgokat meg lehet beszélni , meg lehet oldani terápiákkal, programokkal. Az pedig, hogy a házasságot egy 3. személy töri meg, csak arra fogható, hogy a pár túl gyorsan akart megházasodni. A bejegyzésben sok volt a statisztikai adat. Arról , hogy ilyenkor az elvált szülők gyereke(i) mit éreznek, nem esett szó , de mint már írtam, nem igazán könnyű megfogalmazni (jómagam se tudnám mondatokba önteni) .
VálaszTörlés